اختصاص ۶ هزار میلیارد وام اشتغال‌زایی روستایی با عاملیت بانک کشاورزی

اختصاص ۶ هزار میلیارد وام اشتغال‌زایی روستایی با عاملیت بانک کشاورزی

روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در ساختمان مرکزی این بانک برگزار شد، گفت: امیدواریم تا پایان شهریور ماه 3 هزار میلیارد تومان از این رقم برای طرح‌های کوچک زودبازده و کسب و کار کوچک روستایی پرداخت شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: با ارائه این تسهیلات تاکنون شرایط برای ایجاد 7 هزار کسب و کار کوچک روستایی و عشایری ایجاد شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی درباره طرح‌های توسعه‌ای این بانک در سال 96 و 5 ماه نخست سال‌جاری، تصریح کرد: منابع بانک کشاورزی در سال 96 نسبت به سال 95، رشد 40 درصدی داشته و این روند در 5 ماه نخست امسال نیز ادامه دارد.

خدارحمی با تاکید بر اینکه تاکنون 50 درصد هدف‌گذاری سالانه بانک در زمینه رشد منابع برای سال 97 تحقق یافته است، گفت: از ابتدای امسال تا پایان مردادماه 361 هزار فقره تسهیلات به ارزش 150 هزار میلیارد ریال پرداخت کردیم که این میزان 1/ 35 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد.

وی افزود: بیشترین سهم تسهیلات‌گیرندگان متعلق به حوزه خدمات و صنایع وابسته کشاورزی با 42 درصد است. دامداری‌ها و دامپروری‌ها با 16 درصد و زراعت و باغداری با 20 درصد، دیگر تسهیلات‌گیرندگان بزرگ بانک کشاورزی هستند.

مدیرعامل بانک کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به بدهی‌های دولت به بانک کشاورزی اشاره کرد و گفت: دولت بالغ‌بر 130 هزار میلیارد ریال به بانک کشاورزی بدهکار است.

تلاش داریم بخشی از این بدهی‌ها را از طریق تهاتر تعیین تکلیف کنیم. خدارحمی با اشاره به عملکرد بانک کشاورزی در زمینه واگذاری املاک مازاد، شرکت و بنگاه‌ها، گفت: بانک کشاورزی چهار شرکت برای واگذاری داشته که در سال 96 نیمی از آنها واگذار و امسال نیز یکی از این شرکت‌ها از طریق بورس و دیگری به‌صورت مزایده‌ای واگذار خواهد شد.

وی افزود: در زمینه واگذاری املاک مازاد هم بانک کشاورزی در 5 ماه نخست سال 97، فراتر از برنامه اعلامی توانسته نسبت به واگذاری این املاک اقدام کند. مدیرعامل بانک کشاورزی درباره برنامه کاهش شعب این بانک نیز گفت: برنامه راهبردی بانک کشاورزی بهینه‌سازی شبکه خدمت‌رسانی است؛ به‌طوری که در دو دهه گذشته تلاش کردیم تا در نقاط دور از دسترس شعب بانکی را گسترش بدهیم.

خدارحمی با بیان اینکه بانک کشاورزی به لحاظ شبکه سومین بانک بزرگ کشور است، تصریح کرد: اکنون هزار و 900 شعبه بانک کشاورزی در سراسر کشور فعال است که با تدوین برنامه بهینه‌سازی شبکه تلاش داریم سالانه 100 تا 150 شعبه را در یکدیگر ادغام کرده یا کاهش دهیم.