آخرین وضعیت خرید گندم، برنج و کلزا اعلام شد

آخرین وضعیت خرید گندم، برنج و کلزا اعلام شد

«سید مومن نیافر» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طبق آمارها، استان خوزستان با یک میلیون و 130 هزارتن، کردستان با یک میلیون تن و گلستان با 930 هزارتن رتبه های اول تا سوم تولید وخرید گندم را به خود اختصاص داده اند.
وی با بیان این که عملیات خرید توسط یک هزارو 100 مرکز خرید ملکی و غیرملکی و موقت درحال انجام است، اظهارداشت: امسال نیز مانند سال های گذشته پول گندمکاران با عاملیت بانک کشاورزی از سوی دولت پرداخت می شود و برای سهولت در کارها، گندمکاران در اقصی نقاط کشور که شعب و خودپردازهای بانک کشاورزی مستقر باشد، می توانند پول خود را دریافت کنند.
به گفته وی، بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97 نیز همانند پارسال، هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (یکهزار و 300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (یکهزار و 330ومان) خریداری می شود و خرید گندم از مناطق سردسیر، غرب و شمال غرب تا اوایل مهرماه امسال ادامه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، گندم از کالاهای اساسی در ایران به شمار می رود که هر ساله خرید تضمینی آن از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز و تا اواخر مهرماه در دیگر استانهای سواحل خزر و سردسیر ادامه دارد.
پیش بینی می شود امسال 13.4 میلیون تن گندم در کشور تولید و نزدیک به 10 میلیون تن آن توسط دولت خریداری شود.
پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد و با توجه به ذخایر سال 1395 همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
سال 1395 حدود 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزار تن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد.
سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.

** دولت تاکنون برنجی خریداری نکرده است
مدیرکل بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: دولت برای حمایت از تولید کننده داخلی وارد بازار شد، اما تاکنون به دلیل بازار خوب این محصول، تاکنون موفق به خرید برنج در استان های شمالی کشور نشده است.
به گفته وی، دولت قیمت هرکیلوگرم برنج هاشمی و طارم (با 8 درصد شکستگی) به قیمت 9 هزارو 828 تومان، برنج شیرودی (8 درصد شکستگی) به قیمت 5 هزارو 886 تومان و برنج ندا و نعمت (با 8 درصد شکستگی) به قیمت پنج هزارو 238 تومان خریداری می کند.
وی اظهارداشت: اکنون قیمت هرکیلوگرم برنج هاشمی و طارم بیش از 10 هزارو 500 تومان و شیرودی و نعمت و ندا بین 6 تا هفت هزارتومان در بازار معامله می شود.
به گزارش ایرنا، مصرف سالیانه برنج در کشور حدود 3.2 میلیون تن است که 1.7 تا 2 میلیون تن آن در داخل کشور کشت می شود؛ سهم واردات از بازار برنج سالیانه 1.2 تا 1.5 میلیون تن در سال است و هند، بزرگترین تامین کننده برنج مورد نیاز ایران است و پاکستان، تایلند و اروگوئه هم بخش دیگری از برنج وارداتی ایران را تامین می کنند.

** 100 درصد پول کلزاکاران پرداخت شد
نیافر درباره وضعیت خرید دانه های روغنی گفت: تاکنون از ابتدای فصل برداشت 330 هزارتن کلزا به ارزش 9 هزارو 84 میلیارد و 873 میلیون ریال خریداری شده که تاکنون 100 درصد مطالبات کلزاکاران پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: همچنین تاکنون 426 تن گلرنگ به ارزش 10 میلیارد و 672 میلیون ریال خریداری شده که تاکنون 98 درصد مطالبات به حساب کشاورزان واریز شده است.
وی افزود: تاکنون 934 تن آفتابگردان به ارزش 23 میلیارد و 362 میلیون ریال خریداری شده که تاکنون 100 درصد پولشان پرداخت شده است.
به گفته وی، فصل برداشت و خرید دانه سویا از آبان ماه جاری آغاز می شود.

به گزارش ایرنا، تولید کلزا از 60 تا 70 هزارتن سال 1395 به 180 هزارتن در سال 1396 افزایش یافت و براساس پیش بینی شده بود این رقم امسال با رشد 2 برابری به نزدیک 350هزارتن برسد.
همچنین طبق آمارها سال 1396 تولید مجموع دانه های روغنی شامل کلزا، آفتابگردان، گلرنگ، سویا 550 هزار تن بود که 380 هزارتن آن مربوط به تولید دانه کلزا بود، پیش بینی می شود امسال رقم تولید دانه های روغنی به 900 هزار تن برسد.
دولت شامگاه 20 فرودین ماه به منظور صیانت از منابع ارزی کشور، نظام تک نرخی ارز را با قیمت هر دلار چهار هزار و 200 تومان تصویب و اجرایی کرد؛ با این اقدام انواع کالاهای مورد نیاز کشور به جز آنهایی که در فهرست ممنوعیت واردات قرار دارند با همین نرخ وارد کشور می شود، اما کالاهای ضروری و اساسی، نهاده های دامی، برنج، دانه های روغنی برای واردات مشمول یارانه دولت می شوند و با نرخ تمام شده سه هزار و 800 تومان وارد می شود.