ایران 2.5 میلیون تن کمتراز نیاز کود مصرف می کند

ایران 2.5 میلیون تن کمتراز نیاز کود مصرف می کند

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «شمس الله ملازاده» روز سه شنبه در حاشیه افتتاح سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه، گیاهان دارویی و ماشین آلات و صنایع وابسته در محل بوستان گفتگو درباره کیفیت و مصرف کود افزود: اکنون کمتر از 50 درصد کود مورد نیاز خاک و گیاه به مصرف می رسد که ادامه این روند می تواند امنیت غذ ایی کشور را با مخاطراتی روبرو کند.
وی اظهارداشت: کود به عنوان غذای خاک و گیاه باید اندازه نیاز به مصرف برسد، زیرا چنانچه این مهم رخ ندهد، به همان اندازه که مصرف زیاد کود می تواند خطرناک باشد، کاهش مصرف آن نیز می تواند منجر به ضعیف شدن خاک و در نهایت بروز بیماری های مختلف شود.

** افزایش 60 درصدی کیفیت کودی کشور نسبت به سال 92
این مسئول در شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تصریح کرد: کودهای توزیع شده یارانه ای و غیریارانه ای با روی کار آمدن دولت یازدهم برخلاف رویه های گذشته دارای گواهی ثبت و مشخصات فنی هستند که توسط سازمان تعزیرات حکومتی کنترل و بررسی می شود.
وی اظهارداشت: بررسی ها نشان می دهد به دلیل نظارت های صورت گرفته کیفیت کودهای تولید داخل و وارداتی بیش از 60 درصد نسبت به سال 92 ارتقا پیدا کرده است.

**30 کارخانه تولیدکننده کود پلمپ شد
به گفته ملازاده، در صورتی که تولیدکنندگان و واردکنندگان انواع کود، کالاهایشان منطبق با استانداردهای لازم نباشد، توسط سازمان تعزیرات حکومتی مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند به طوری که تاکنون سازمان تعزیرات حکومتی با بیش از 30 کارخانه تولید کننده کود به دلیل تخلف برخورد و نسبت به پلمپ آنها اقدام کرده است.

** واردات 22 نوع کود با ارز رسمی
این مقام مسئول با تاکید براین که کمبودی در تامین کود، سم و بذر مورد نیاز بخش کشاورزی در سال زراعی جدید نداریم، گفت: 22 نوع کود در قالب گروه یک با ارز رسمی و بدون هیچ محدودیتی تامین و وارد کشور می شود.
به گفته وی، 88.5 درصد کودهای مورد نیاز کشور از محل تولیدات داخلی تامین می شود و با قیمت مناسب با مشخصه عناصر پتاسه، ازته و فسفاته در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
به گزارش ایرنا، اکنون 3 هزارو 500 کارگزاری شرکت خدمات حمایتی کشاورزی برای توزیع کود، سم و بذر درکشور فعال است.
سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه، گیاهان دارویی و ماشین آلات و صنایع وابسته از امروز (سه شنبه) ششم تا نهم شهریورماه در محل بوستان گفتگو نمایشگاه های شهرداری تهران از ساعت 9 صبح تا پنج بعدازظهر دایر است.