مشاور معاون وزیر کشاورزی: دلالی بارفروشان میوه را گران کرد

مشاور معاون وزیر کشاورزی: دلالی بارفروشان میوه را گران کرد

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حبیب رادفر» عصر یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت افزود: قیمت میوه از ساعت یک بامداد تا چهار صبح در میدان بارفروشان چندین برابر افزایش و تغییر می یابد. این افزایش نرخ میوه در بازار تهران چندین برابر شهرستان هاست.
رادفر یادآوری کرد: هزینه های جانبی محصولات باغی از جمله کارگری افزایش یافته و از 60 هزار به 150 هزار تومان و بهای سبد 10 کیلویی میوه از 1200 تومان به سه هزار تومان افزایش داشته است اما به طور قطع اختلاف 10 هزار تومانی میوه به هزینه های تمام شده تولید برنمی گردد.
وی علت افزایش قیمت میوه را ضعف کنترل دستگاه های نظارتی دانست و گفت: سازمان های نظارتی همچون تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باید به طور جدی وارد عمل شوند تا جلو سودجویی دلالان و بارفروشان گرفته شود.

** بانک مرکزی آمار صیفی را از میوه تازه جدا کند
این مسوول گفت: هندوانه، خربزه و طالبی جزو صیفی ها به شمار می رود. بنابراین جمع بندی آمار این محصولات با میوه تازه صحیح نیست و باید جداگانه محاسبه و اعلام شود؛ زیرا طبق آمار بانک مرکزی در هفته منتهی به بیست و ششم مردادماه 1397 بین 11 محصول گروه غذایی 9 مورد با افزایش بها و گروه های میوه تازه و سبزی کاهش قیمت را نشان می دهد.
به گفته وی، براساس این آمار بهای میوه تازه نسبت به هفته پیش پنج درصد و سبزی 2 درصد کاهش یافت.
وی تصریح کرد: بانک مرکزی هندوانه، خربزه و طالبی را در زمره میوه های تازه محاسبه می کند؛ درحالی که هندوانه 144 درصد، طالبی 90 درصد، انگور 45 درصد، هلو 32 درصد و گلابی 68 درصد رشد قیمت داشته است.

** کاهش تولید گیلاس و آلبالو به گرانی ارتباطی نداشت
رادفر کاهش 80 درصدی تولید گیلاس و آلبالو را رد کرد و گفت: با توجه به سرمازدگی اندکی کاهش تولید در گیلاس و آلبالو داشتیم اما افزایش قیمت ها به دلیل آغاز فصل عرضه بود و پس از آن قیمت ها رو به تعادل گذاشت.
به گفته وی، امسال 300 هزارتن گیلاس و 103 هزارتن آلبالو تولید شد. پارسال میزان تولید گیلاس 320 هزارتن و آلبالو 112 هزارتن بود.
از این رو، در تولید گیلاس 12 درصد و آلبالو 9 درصد کاهش رخ داد.

** افت 21 درصدی واردات و رشد 73 درصدی صادرات باغی در چهارماه
مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در چهارماهه امسال میزان واردات محصولات باغی از جمله موز و روغن پالم 396 هزارتن بود که نسبت به مدت مشابه پارسال که 503 هزارتن بود، 21 درصد کاهش وزنی و 12 درصد کاهش ارزشی را نشان می دهد.
وی افزود: در چهارماهه امسال 416 هزارتن انواع محصول باغی صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال که 241 هزارتن بود، از لحاظ وزنی 73 درصد و ارزشی 22 درصد رشد کرد.
به گفته وی، در چهار ماهه امسال بیش از 19 هزار و 500 تن پسته صادر شد؛ درحالی که میزان صادرات مدت مشابه پارسال 16 هزار و 659 تن بود که 17 درصد از لحاظ وزنی و 2 درصد از نظر ارزشی رشد نشان می دهد.
«قیمت پسته ایرانی در بازار صادراتی هشت تا 12 دلار است؛ درحالی که پسته امریکایی حدود هشت دلار مبادله می شود».
وی درباره صادرات کنستانتره و آب میوه گفت: در چهار ماهه امسال 106 هزارتن صادرات آبمیوه داشتیم که نسبت به مدت مشابه پارسال که 42 هزارتن بود، 30 درصد رشد داشتیم.
وی درباره صادرات سیب درختی اضافه کرد: در چهارماهه امسال 146 هزارتن سیب درختی به ارزش 68 میلیون دلار صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال 504 درصد رشد وزنی و 940 درصد رشد ارزشی داشت.
به گزارش ایرنا، سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه ، گیاهان دارویی و ماشین آلات و صنایع وابسته (2018) ششم تا نهم شهریورماه به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه های شهرداری تهران (بوستان گفت و گو) برگزار می شود.