تولیدات سالیانه باغی به 22 میلیون تن رسید

تولیدات سالیانه باغی به 22 میلیون تن رسید

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدعلی طهماسبی» عصر یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت افزود: از 2 میلیون و 900 هزار هکتار باغ های کشور محصول برداشت می شود اما تولید در فضای باز ریسک پذیری بالایی دارد.
طهماسبی از نیاز 900 هزار هکتار باغ به بازسازی، اصلاح و جایگزینی با ارقام تجاری روز خبر داد و اضافه کرد: حدود یک میلیون و 500 هزار تن صادرات باغبانی داریم که ارزآوری این محصولات برای کشور نزدیک به سه میلیارد دلار است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی تصریح کرد: پارسال دولت خط اعتباری 600 میلیارد تومانی برای صادرات محصولات باغی و سیاست بازار در برابر بازار را در نظر گرفت که در بهبود صادرات تاثیر مثبتی داشت.
وی ادامه داد: عوامل تولید مانند هزینه سبد، کارگری، حمل و نقل، اجاره مغازه و نهاده های تولید افزایش یافته اما بیش از هرعامل دیگری ضعف در نظارت باعث گرانی میوه در بازار شده است.
به گفته وی، نبود تشکل های قدرتمند و برندسازی در تولیدات باغی موجب شده است هر کس بخواهد به بازار عرضه ورود کند و نوسان قیمت زیادی ایجاد شود.
وی تصریح کرد: ایجاد زنجیره با هدف ساماندهی تولید تا عرضه محصولات باغی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد؛ به طور مثال در راه اندازی زنجیره تولید و عرضه زعفران تجربه موفقی داریم که می توان آن را به دیگر محصولات تعمیم داد.

** تولید پسته ایرانی به نصف رسید
معاون وزیر جهاد کشاورزی پسته و سیب درختی را ارزآورترین محصولات باغی دانست و گفت: پارسال یک میلیارد و 300 میلیون دلار پسته به کشورهای هدف صادر شد.
طهماسبی افزود: به دلیل گرمازدگی و سرمازدگی در 2 سال گذشته به تولید پسته خسارت هایی وارد شد؛ به طوری که تولید پسته کشور امسال حدود ١٧٠ هزار تن برآورد می شود.
وی اضافه کرد: برآورد برخی تشکل های بخش کشاورزی درباره تولید پسته یک سوم این میزان یعنی حدود 60 هزار تن است.
به گفته وی، پارسال بیش از 280 هزار تن پسته در کشور تولید شد.
وی علت اختلاف برآورد معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و تشکل های کشاورزی در تولید پسته را دریافت آمار تولید از مدیریت های باغبانی استان ها عنوان کرد.
به گفته وی، در ٤٦٠ هزار هکتار از باغ های کشور مانند استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خوزستان و اردبیل پسته تولید می شود.

** با توقف صادرات پسته برای تامین بازار داخلی مخالفیم
این مسوول ادامه داد: با توجه به افزایش نرخ دلار در کشور و رشد قیمت جهانی پسته، احتمال می رود که صادرات ما از نظر وزنی با کمی افت مواجه شود اما از لحاظ ارزشی کاهش چندانی در این زمینه نخواهیم داشت زیرا مقداری پسته از پارسال در انبارها باقی مانده است.
«قیمت پسته ایرانی در بازار صادراتی هشت تا 12 دلار است؛ درحالی که پسته امریکایی حدود هشت دلار مبادله می شود».
طهماسبی درباره احتمال توقف صادرات پسته برای تامین بازار داخلی گفت: حفظ بازارهای صادراتی محصولات باغی از جمله پسته برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ تا جایی که ما مخالف توقف صادرات پسته برای تامین بازار داخلی هستیم؛ زیرا با از دست رفتن بازارهای صادراتی امکان بازگشت آنها بسیار دشوار است.

** امسال 160 هزار تن قارچ تولید می شود
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد امسال حدود 160 هزار تن قارچ در یک هزار و یکصد واحد در کشور تولید می شود.
وی یادآوری کرد به تولیدکنندگان قارچ همانند فعالان گلخانه ای تسهیلات لازم ارائه می شود.
«متاسفانه هنوز جامعه ما قارچ را به درستی نشناخته است؛ هنگام مسمومیت عده ای با قارچ سمی، رسانه ها تصویر قارچ خوراکی را منتشر کردند که موجب ایجاد وحشت میان مردم و ایجاد شوک در بازار شد.
طهماسبی تاکید کرد هولوگرامی که روی بسته های قارچ چسبانده می شود از سلامت این محصول نشان دارد.

** هندوانه تنها مصرف کننده آب نیست
این مسوول یادآوری کرد: عده ای هندوانه را متهم اصلی مصرف آب در کشور می دانند؛ در حالی که عمده این محصول به صورت دیم کشت می شود و مصرف آب زیادی ندارد؛ زیرا مردم در تابستان از این محصول استفاده زیادی می کنند و نمی توان آن را یک میوه فانتزی به شمار آورد.
وی ادامه داد: اگر نگاه کارشناسی به موضوع داشته باشیم مصرف آب هندوانه چندان زیاد نیست.

** پارسال 700 هزار تن موز وارد کشور شد
طهماسبی افزود: پارسال واردات محصولات باغی بیش از یک میلیون تن بود که 400 هزار تن آن مربوط به روغن پالم و حدود 700 هزار تن آن مربوط به موز بود.
به گفته وی، علت محاسبه روغن پالم در واردات محصولات باغی مشخص نیست.
به گزارش ایرنا، سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه ، گیاهان دارویی و ماشین آلات و صنایع وابسته (2018) ششم تا نهم شهریورماه به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه های شهرداری تهران (بوستان گفت و گو) برگزار می شود.