سیب و زعفران صاحب زنجیره تولید و توزیع می شود

سیب و زعفران صاحب زنجیره تولید و توزیع می شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدعلی طهماسبی» روز سه شنبه در آیین افتتاح سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه، گیاهان دارویی و ماشین آلات و صنایع وابسته، مشکل اصلی بخش کشاورزی را نبود زنجیره تولید و توزیع دانست.
وی گفت: زنجیره پس از تولید محصولات باغی شامل پیش سردکن ها، فرآوری اولیه و ثانویه، بسته بندی و حمل و نقل است که برای کاهش هزینه های تولید ایجاد آنها لازم است تا تولیدکنندگان، صاحبان صنایع و بازرگانان نیز از آن سود ببرند.
طهماسبی اظهار داشت: ایجاد زنجیره تولید و توزیع در بخش باغی نه تنها سبب افزایش ارزش افزوده برای تولیدکنندگان، صنعت فرآوری و تجار می شود بلکه رونق تولید و افزایش سرمایه در این بخش را به دنبال دارد.

** افزایش 2 هزار و 760 هکتار گلخانه در دستور کار است
این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی اظهار داشت: توسعه گلخانه ها و صنایع گلخانه ای از اولویت های این وزارتخانه است؛ اکنون حدود 13 هزار و 600 هکتار گلخانه در کشور وجود دارد و قرار است امسال 2 هزار و 760 هکتار گلخانه جدید به آن اضافه شود.
طهماسبی یادآور شد: صنعت گلخانه ای نه تنها کسب و کاری جدید برای بخش خصوصی است، بلکه کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری در تولید را به دنبال دارد.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی درباره به کارگیری دانش «کشت بافت» گفت: کشت بافت از فعالیت های نوظهور است که در سالهای اخیر در ایران رونق پیدا کرده و توانسته تاکنون تعداد قابل توجهی فارغ التحصیل و سرمایه گذار جذب کند تا جایی که انجمن صنفی کشت بافت با انتصاب مدیرعامل و اعضای هیات مدیره تشکیل شد تا نظمی به سیستم کشت بافت کشور بدهد.
وی روش کشت بافت را دارای فناوری های پیشرفته (های تک) عنوان کرد و گفت: اکنون تولیدکنندگان محصولات باغی، گل و گیاهان زینتی، گیاهان دارویی، درخت و درختچه مثمر و غیرمثمر در بحث کشت بافت فعال شده اند.
طهماسبی با اعلام حمایت وزارت جهادکشاورزی از روش کشت بافت اظهار داشت: در بخش باغبانی به دلیل سرمایه گذاری های بلندمدت، می توان با استفاده از روش کشت بافت، ارقام نهال و پایه سالم تولید کرد که در توسعه تولیدات موثر خواهد بود.
وی افزود: افراد جویای کار برای داشتن یک فعالیت کاری مناسب و سودآور می توانند در حوزه کشت بافت ورود کنند.
کشت بافت، رشد بافت‌ها یا سلول‌ها بصورت جداگانه از ارگانیسم است. این کار به طور معمول با استفاده از محیط کشت مایع، نیمه جامد یا جامد انجام می‌شود.
به گزارش ایرنا، در سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه، گیاهان دارویی و ماشین آلات و صنایع وابسته 85 شرکت در قالب تشکل ها، انجمن ها و شرکت های خصوصی در زمینه تولید صنایع گلخانه ای، قارچ، تولیدات گیاهان دارویی، نشاء، گل و گیاهان زینتی، ماشین آلات و سایر نهاده ها مثل سم و کود با هدف آشنایی متخصصان و عموم مردم با فناوری و تکنولوژی های روز شرکت دارند.
در این نمایشگاه علاقه مندان می توانند از مشاوره های طراحی، ساخت و نصب تکنولوژی های باغبانی در فضای باغ، فضای سبز منزل، محل کار خود بهره بگیرند.
این نمایشگاه تا نهم شهریورماه در بوستان گفتگوی تهران برپا است.