آموزش ساخت گلخانه خانگی - قسمت اول مقدمه: یک گلخانه خانگی بسازید

آموزش ساخت گلخانه خانگی - قسمت اول مقدمه: یک گلخانه خانگی بسازید

گلخانه ها معمولا به منظور بهبود شرایط رشد گیاه ساخته میشود. گلخانه ها میتوانند به صورت یک واحد مستقل و یا در تماس و متصل به ساختمان ، ساخته شوند. همچنین مقاصدی که گلخانه ها برای آن ها تهیه میشوند ، متفاوت است.ممکن است گلخانه به منظور استفاده در سراسر سال طراحی شود یا فقط به منظور نگهداری و پرورش گیاهان در بهار و پاییز. هزینه ساخت گلخانه نیز با توجه به اندازه و تجهیزات آن متفاوت است.در این مقاله ضمن آموزش تجهیزات و شرایط مورد نیاز ساخت گلخانه خانگی به آموزش نحوه ی ساخت گلخانه ارزان هم میپردازیم.

در مرحله ی اول باید مشخص شود که گلخانه چگونه قرار است ساخته شود؟به صورت یک واحد مستقل یا به صورت قسمتی از ساختمان جدید و یا در تماس با آن.گلخانه هایی که به صورت متصل به هم ساخته میشوند معمولا کم هزینه تر بوده و دسترسی به آن ها آسان تر است اما در این گونه گلخانه ها معمولا گیاهان نور کمتری دریافت میکنند.

گلخانه هایی که به صورت پیوسته و متصل به هم ساخته میشوند اصولا باید رو به سمت جنوب ساخته شوند چرا که گلخانه هایی که در جهت های دیگر ساخته میشوند از کارایی کمتری برخوردارند.البته در مناطق مسکونی و جهت ساخت گلخانه های خانگی ،جهت و مکان ساختمان های دیگر ممکن است محدودیت هایی را برای ساخت گلخانه ایجاد کند.

شما میتوانید گلخانه ی مورد علاقه ی خود را در هر ابعادی که دوست دارید بسازید اما کوچک ترین گلخانه ای که کارایی مناسبی داشته باشد و نسبت به هزینهه ها به صرفه باشد، 18.5 متر مربع میباشد.

هزینه ساخت گلخانه:

  • هزینه گلخانه های ساخته شده به طور کلی به اندازه ی آن و متریال استفاده شده و نوع ماده ی پوشش دهنده بستگی دارد. معمولا بیشترین حالت هزینه ی ساخت برای گلخانه هایی با قاب فلزی و پوشش شیشه ای است.
  • کمترین هزینه نیز مربوط به ساخت گلخانه هایی با قاب چوبی و پوشش پلی اتیلن است.
  • پوشش گلخانه میتواند از جنس های متفاوتی مانند: فایبرگلاس ،اکریلیک ، شیشه ، پلی کربنات ،پلی اتلین و … باشد.

اسکلت:

اسکلت گلخانه میتوتند از جنس فلز و یا چوب باشد.

برای ایجاد مقاومت در برابر وزش باد میتوان فضای بین لایه های پوشش را از هوا خالی کرد.

ساخت گلخانه با اسکلت چوبی معمولا از آسان ترین و ارزان ترین روش های ساخت گلخانه است. 

انتخاب جهت (Direction) مناسب گلخانه

موقعیت مناسب برای ساخت گلخانه در نمای جنوبی و یا جنوب شرقی است چرا که در این جهات گلخانه بیشترین مقدار نور را دریافت میکند.

همچنین نور تابیده شده از جهت شرق در زمان صبح برای گیاهان کافی است چرا که نور صبح بیشترین میزان کارایی و مطلوبیت را برای گیاه دارد چون گیاهان در این حالت فرآیند تولید غذا را زودتر آغاز کرده و به حداکثر رشد میرسند.

انتخاب های بعدی برای جهت گلخانه جهت های غربی و جنوب غربی میباشد و آخرین جهت با کمترین مطلوبیت نمای شمالی است که تنها برای گیاهانی که نور کمی لازم دارند مناسب است.

سیستم های تهویه و حرارتی:

هزینه ی تجهیزات حرارتی و تهویه ای نیز به نوع آن ها و متراژ گلخانه بستگی دارد. میتوان با انرژی خورشیدی نیز انرژی مورد نیاز گلخانه ها را نیز تامین کرد که به مهندسی خاصی نیاز دارد. تهویه گلخانه باید بسیار زیاد باشد زیرا ممکن است از انواع روش سمپاشی برای گیاهان استفاده شود که این هوای آلوده باید سریعتر تخلیه شود.

گرمای گلخانه اصولا توسط هوای داغ ، بخار و یا آب داغ گرم تامین میشود.

گاهی به صورت تکمیلی بقیه گرمای مورد نیاز گلخانه بوسیله ی گرمکن های الکتریکی تامین میشود.

نوع منبع حرارتی با توجه به هزینه سرمایه اولیه در نظر گرفته شده و هزینه های عملیاتی تعیین میشود.

هزینه ی اولیه گرمکن های الکتریکی کم اما هزینه های عملیاتی آن ها بالاست.

گرمایش به وسیله ی بخار آب و یا آب داغ هزینه ی نصب بالایی دارند.

همچنین گلخانه به فن های گردش هوا نیاز دارد تا در زمستان که هوا سرد است ،هوا را به صورت یکنواخت در گلخانه پخش کند .در غیر این صورت هوا ی گرم به سمت بالای گلخانه رفته و هوای سرد در قسمت پایین قرار میگیرد و ممکن است به گیاهان آسیب بزند.

دما

گیاهان متفاوت به محدوده دمایی متفاوتی نیاز دارند پس دمای گلخانه بسته به نوع گیاه انتخاب میشود.دمای داخل گلخانه باید در طول روز ثابت بوده و در شب 10 درجه فارنهایت کمتر باشد.وسایل کنترل اتوماتیک میتوانند بسیار مفید باشند.ترموستات ها ، رطوبت سنج ها ، زمان سنج ها و … میتوانند ترکیب شده و کنترل دقیق دما و رطوبت را به دست شما دهند.سیستم های اتوماتیک را نیز میتوان به صورت دستی سر هم کرد و یا به صورت پکیج خریداری کرد.

منابع:

https://poponik.com